piątek, 24 kwietnia 2009

Fotoplastykon – przygody plastyczne wokół fotografii


Fotoplastykon - nazwa popularnego w XIX. wieku instrumentu rozrywki przypomina o oddziaływaniu i przenikaniu się fotografii z innymi dziedzinami sztuki. Kolejny rozdział w tej długiej tradycji związków i wzajemnych wpływów otwiera wystawa organizowana w ramach 8. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.
Fotoplastykon odwraca i rozwija perspektywę zaproponowaną przez Urszulę Czartoryską w słynnych Przygodach plastycznych fotografii. Wystawa kieruje wzrok nie tyle na fotografię, ile na fotograficzne myślenie i wrażliwość. Punkt wyjścia dla prezentowanych tu projektów stanowi zaczerpnięta z fotografii poetyka, estetyka, optyka lub pragmatyka.
Fotoplastykon w Zonie Sztuki Aktualnej tworzą zatem nie zdjęcia, a prace, które podejmują grę z fotografią same w dosłownym sensie dziełami fotograficznymi nie będąc.
Artyści:
Agnieszka Chojnacka, Aneta Grzeszykowska, moRgan B. Konopka, Wojciech Kubiak & Lidia Krawczyk, Robert Kuśmirowski, Józef Robakowski, Mariusz Tarkawian, Wojciech Zasadni

Nie darowałbym sobie gdyby i mnie tam nie było. Oto kilka zdjęć z otwarcia wystawy, które odbyło się 24.04.2009 o godz. 18: 00. Wystawę będzie można oglądać do 18.05.2009 w Łódź Art Center ul.Tymienieckiego 32 komentarze:

Anonimowy pisze...

świetna seria, Olo! nie mówię o fotoplastykonie, ale o Twoich kadrach i pomyśle zestawienia koloru z czernią i bielą. te zdjęcia z oglądającyM super (motyw czerwonej torebki - strzał w 10!)

Anonimowy pisze...

* oglądającymi